NOWA KSIĄŻKA JANA BUJAKA

Pojawiła się nowa książka Pana Jana Bujaka p.t. „POLSKIE PARAFIE W BOŚNI – Dekanat Prnjavor”

Książka + płyty Pana Bujaka to idealny prezent na święta dla swoich bliskich. Napisz do nas prywatną wiadomość jeśli chcesz zakupić książkę. Koszt 150 zł/szt

Wstęp do książki:
„… Po siedemdziesięciu latach od wyjazdu Polaków w 1946 roku z Bośni na Dolny Śląsk, lasy zarosły miejsca po polskich wsiach i cmentarzach. Odszukanie tych polskich miejsc pamięci o naszych przodkach jest coraz trudniejsze. Zadaniem tego opracowania jest wskazanie lokalizacji polskich wsi i cmentarzy z wykazami tam pochowanych oraz analizą wielu zdarzeń z ich życia w polskich parafiach w Bośni. Zadanie tyleż ważne co trudne, a wynikające z ogromnej presji zainteresowanych rodzin, jak ta niżej opisana. Niedzielnego popołudnia odebrałem telefon.
Po wstępnych słowach powitania i przedstawienia się, otrzymałem prośbę nie do odrzucenia:
-Proszę opracować dane o naszej rodzinie w Bośni, tak, jak zrobił pan dla mojego sąsiada i dla innych znajomych. I nie może pan odmówić, bo moja mama urodzona w Bośni umiera, a nie wie skąd się tam wzięła nasza rodzina. W ciągu kilku dni i nocy wykonałem zestawienia danych tej rodziny i opis wsi pod Niskiem, skąd pochodzili. Dołączyłem plan wsi w Bośni (którą w 1946 roku zrównano z ziemią i zarosła lasem), gdzie mieszkali, z zaznaczonymi domami jej mieszkańców. Pojechali zgodnie z moimi opisami do Niska i Bośni, zdając mamie oraz mnie ze swych sentymentalnych podróży pełną relację. Bóg pozwolił, że zdążyli również przeczytać mamie z moich powieści pt. Galicjanie i Serbowie opis życia bohaterskich kolonistów, którzy tam, w Bośni, daleko od swej Ojczyzny spełnili swój patriotyczny obowiązek: zachowali tożsamość, tradycję oraz wiarę swych Ojców.
Łzy radości i dumy ze swych przodków umierającej kobiety oraz ogromne zainteresowanie wielu innych tym tematem były dla mnie mobilizacją do jak najszybszego wydania tego opracowania. J.B.”